Home / Oda Dekorasyonu / Düşük Maliyetli Oda Dekorasyonu

Düşük Maliyetli Oda Dekorasyonu

Nerede yaşarsak yaşayalım, evimizde konfor ve huzur isteriz. Tüm odaların iç açıcı bir güzellikte olması herkesin uğraştığı bir şeydir ama bu uğraş zaman zaman çok büyük masraflara yol açabilir. Oysa evi güzelleştirmek için illa da çok para harcamaya gerek yoktur. Bazen küçük bir değişiklik bile odanızın ışıl ışıl parlamasını sağlayabilir. Üstelik kimi zaman bu değişiklikler bedavaya da gelebilir. Özellikle eski malzemeleri dönüştürerek yapılacak dekorasyon uygulamaları, masrafsız biçimde evin çehresini değiştirebilir. Mevcuttaki eşyalarınızı farklı biçimlerde kullanarak da hiç para harcamadan evinize değer katabilirsiniz. Bugün sizin için hiç masraf yapmadan ya da çok az maliyetle odalarınızı güzelleştirebilecek Düşük Maliyetli Oda Dekorasyonu fikirlerini derledik. Buyurun, hep beraber inceleyelim.

Önce mevcut eşyalara bakmakta fayda var

Evinizin dekorasyonundan sıkıldınız ama eşyaları değiştirmeye de bütçeniz yetmiyor. Bu durumda mevcut eşyalarla ne gibi değişiklikler yapabileceğinize bakmak lazım. Örneğin bu resimdeki bank önceden holde duruyormuş. Sehpalar da boyanarak yeni bir görünüm kazanmışlar.

Palet mobilyalar

Palet mobilyalar son dönemde çok yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Sadece palet mobilya dizaynı yapan firmalar bile bulunuyor. Ama kendiniz de paletten mobilyalar yapabilirsiniz. Tıpkı bu sehpa gibi.

Araba hurdalığından bir koltuk

Her türlü atık malzeme ve hurda, yaratıcı bir zekayla çok başarılı bir tasarım ürününe dönüşebilir. Araba hurdalığından alınan arabanın ön bölümünden yaratıcı bir koltuk yapmanın mümkün olabileceğini düşünür müydünüz?

Eski lastikler neye yara?

Resimdeki siniye ve altındaki hasır kasnağa dikkatlice bir bakın. Evet işte o kasnak eski bir araba lastiğinden yapılmış. Üzerine hasır geçirilerek hem estetik hale gelmiş hem de genel dekorasyona uyum sağlamış. Eski lastiklerden çocuklar için salıncak yapılabileceğini de unutmamak gerekir.

Eski tabaklardan duvar süsü

Babaannenizin tabak koleksiyonundan, ya da çeyizinizden kalan eski tabakları duvarları süslemek için kullanabilirsiniz. Hem masrafsız, hem de şık bir çözüm.

Eski sürahiler vazo oldu

Eski sürahi ya da kavanozlarınızı boyayarak vazoya dönüştürebilirsiniz. Misafirlerinizi vazoların illa ki camdan yapılması gerekmediğini gösterirsiniz.

Konserve kutuları

Konserve kutuları ve içecek kutularını şekilde gördüğünüz gibi dekoratif amaçlı kullanabilir, evinize tazelik getirebilirsiniz.

Kavanozlar

Anneler konserve yapar ve çocuklarına gönderir. Peki çocuklar o boş konserve kavanozlarını ne yaparlar? İşte bu şekilde vazo olarak kullanırlarsa, evlerinde çiçekler açar.

Turşu kavanozu avizeler

Yine annelerin gönderdiği turşu ve salça kavanozlarını ne yaptığınızı sorsak? Hiç aklınıza gelir miydi, o kavanozlardan bir avize yapmak? İşte görüyorsunuz. Çok şık görünüyorlar.

Kitaplar

Kitaplarınızı renklerine göre dizerek de evinizin dekorasyonuna katkıda bulunabilirsiniz. Renkli kompozisyonun etkisini arttırmak için kitap haricindeki renkli malzemeleri de kitaplığınıza dizebilirsiniz.

Karton kitaplık

Özellikle hanımların ayakkabı tutkusu malum. Ayakkabı kutuları hep çöpe gider. Onun haricinde eve başka türlü karton kutular da girer. Tüm bu karton kutuları şık bir kitaplığa çevirebilirsiniz.

Çok işlevli merdiven

Derme çatma bir merdivenin bile ev dekorasyonuna katkı sağlayabileceğini düşünür müydünüz? İşte size örnek. Kitap rafı, dergi askısı… Bu merdiven havlu ve elbise askısı olarak da kullanabilir.

Masada kitap var

Masada kitap var ama üstünde değil. Her yerinde. Okunmayan kitapların bir araya gelerek bir masaya dönüşebileceği herkesi aklına gelmez. Ama bunun mümkün olduğu resimde görünüyor.

Fotoğraf çerçeveleri

Her evde fotoğraf bulunur. Ama fotoğrafı gösteren çerçevesidir. Fotoğraf çerçeveleri evin dekorasyonuna da katkı sağlar. Çok az masraf ederek fotoğraf çerçevelerinizi değiştirebilirsiniz.

Battaniyenin dekorasyona katkısı

Bazen bir battaniyenin bile evin dekorasyonunu değiştirebileceğini düşünür müydünüz? Oturma odasının görüntüsünden sıkıldığında kanepeyi değiştirmek zorunda değilsiniz. Kendine has, dekoratif bir battaniye kanepenin görüntüsünü değiştirebilir.

Yastıklar

Yastıklar basit ve ucuzdur. Ama renkli kılıfları nedeniyle bulundukları odanın havasına çok etkileri vardır. Dolayısıyla çok az masrafla yastıklarınızı ya da en azından kılıflarını sıkça değiştirerek evin dekorunu farklılaştırabilirsiniz.

Bisikletli dekorasyon

Özellikle küçük evlerde bisiklet koyacak yer sıkıntıdır. Apartmanlarda her daire için bir kiler yoksa, bisiklet neredeyse başa bela hale gelir. Ama bisikleti duvara şekildeki gibi asarak hem yer sorununu çözebilir, hem de dekorasyona katkıda bulunursunuz.

Kendiniz yapın

Dekorasyon deyince herkesin aklına pahalı şeyler gelir. Ama aklınıza gelen yaratıcı fikirleri çok az masrafla uygulamaya geçirerek çok güzel sonuçlar alabilirsiniz. Kalın mukavvadan ne yapabileceğinize bir baksanıza.

Doğru aydınlatma

Bahçeleri ve terasları çiçekler ve bitkiler süsler. Ancak bitkilerle dolu bir bahçenin akşamları da güzel görülmesi gerek. Çok fazla enerji harcamayan led ışıklarla bitkilerinizi çok güzel bir biçimde aydınlatabilirsiniz.

Elbise askısından çiçek askısına

Eski elbise askısını nasıl değerlendirebileceğinizi hiç düşündünüz mü? Şekildeki gibi bir çiçek askısına dönüştürmeye ne dersiniz? Boyanarak ortamdaki diğer eşyalarla uyumlu hale getirilen askı renkli çiçeklerle bahçeye renk katıyor.

Yılbaşı ışıkları

Yılbaşı ışıkları yılda bir kez alınır ve çoğunlukla bir sonraki seneye kullanılmazlar. Ya modaları geçer, ya da kullanılabilecek durumda olmazlar. Bazen nerede olduklarını bulamayız bile. Oysa yılbaşı ışıklarını yılbaşından sonra da evin dekorasyonu için kullanabilir, hoş bir ışıklandırma yapabiliriz.

Eski sandıklar

Anneanne ya da babaannenizden kalan eski bir sandığın evinizin dekorasyonuna katkı sağlayacağı çok açık. Peki sandığı yatak ucu bank olarak kullanmayı hiç düşündünüz mü? Hem sandık işlevini koruyacak, hem de sabahları size bank olarak hizmet edecek.

Eski bavullar

Eskiyen bavulları çoğunlukla atarız. Çünkü hiçbir işe yaramayacağını düşünürüz. Bilmediğimi şey ise; küçük bir taburenin üzerine sabitlenerek komodine dönüşen bavullar aynı zamanda depolama alanı olarak da işlev görüyorlar.

Ağaç kütükleri

İnce olarak kesilmiş ağaç kütüklerinin kesme tahtası olarak kullanıldığını görmüş olabilirsiniz. Kalın kesilmiş ağaç kütükleri de saksılara kaide olarak kullanılabilir.

Ev dekorasyonunun pahalı bir şey olduğunu düşünenleri, hiç de öyle olmadığına ikna edebilmişizdir umarım.

About iga

Check Also

Villa Odası Dekorasyonu

İnsanlar benimsemiş oldukları stilleri, giyim kuşamlarına ve yaşadıkları alanlara yansıtırlar. Ev dekore ederken de benimsemiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.