Home / Oda Dekorasyonu / Sade Oda Dekorasyonu

Sade Oda Dekorasyonu

Günümüz modern dünyasında her insan evini en şık ve en güzel biçimde tasarlamak ister. Bazı insanlar bunu tıpkı yemek yemek gibi zorunlu bir ihtiyaç olarak bile görmektedir. Aslına bakıldığında göz zevkiniz için ve mutluluğu yansıtmak için önemli sayılabilecek kategoridedir. Ruhsal olarak kişiye iyi geldiğinden herkes, mümkün olduğunca evine en güzelini yapmak ister. Hem odanız şık görünsün, dikkat çeksin hem de sade olsun istiyorsanız Sade Oda Dekorasyonu başlığımıza buyurun.

Her zaman söylediğimiz gibi dikkat etmeniz gereken önemli şeylerden biri de odanızın ve eşyalarınızın boyutudur. Doğru oda boyutuna doğru eşyaları seçtiğiniz takdirde olumlu sonuçlar alacağınıza eminiz. Öncelikle oda takımlarının genellikle tek renk olabilmesine veya yakın tonlarda olabilmesine özen gösteriyoruz. Karşıt tonlarda ve karışık renklerde olan dekorasyonlar uzun vadede göz yorulmasına ve sıkılmanıza neden olabilir. Eğer kare bir oda yapısına sahipseniz alacağınız mobilyaları ortalamanızda fayda görüyorum. Ancak daha geniş dikdörtgen yapıda bir odaya sahipseniz odanın belli bir bölümüne konumlandırmanız ve Diğer kısımları oda dekorlarıyla tasarlamak isterseniz daha yaratıcı ve çarpıcı olacaktır.

Sade Oda Dekorasyonu Önerileri

“Sade Oda Dekorasyonu” önerileri denince akla ilk olarak biblolar ve bitkiler gelmektedir. Seçeceğiniz ahşap tarz mobilya ürünlerine bitki süsü eklemenizde, eğer lake ya da düz bir renk mobilya seçecekseniz biblolar ve tarza uygun tabloları uygun görüyorum. Eğer evinizde ayrıca bir yemek odası bulundurmayacaksanız hem TV ünitesi hem de yemek takımı konsolu almanızı çok sağlıklı bulmuyorum.

Oda içi karmaşalar yaşanması veya sıkışık durması olası olacaktır. Bunun yerine tek bir parça halinde hem TV ünitesi hem de yemek konsolu olarak kullanabileceğiniz bir parça seçmeniz oda görünümü açısından daha yararlı olacaktır. Günlük hayatımızda odaları çok fazla havalandırdığımız için oturma odası/salonlarda genellikle stor perde önermiyorum. Bunun yerine tül perde fon perde kullanımını önerebilirim. Odayı hem canlı hem de daha renkli tutacaktır.

Yemek odası dekorasyonları hakkında ise şunları söylemek istiyorum. Eğer odanızı yalnızca yemek odası olarak kullanacaksanız sadece gerekli olan ürünleri koyun. Aksi takdirde yemek odasından çok misafir odasına dönme potansiyeli çok olasıdır. Kare bir odada ortaya konumlandıracağınız şık bir yemek masası ve duvar boyu çok geniş olmamak kaydıyla konumlandıracağınız yemek odası ünitesi sade ve şık bir görünüm elde etmenizi sağlayabilir.  Uzun vadeli kullanım açısından ahşap mobilyaların daha verimli olabileceği düşüncesindeyim. Açık ve lake desenli mobilyalar kullanım şekline bağlı olarak daha hızlı deforme olmaktadır.

Çalışma odası denince akla hepimizde olduğu gibi kitaplık ve çalışma masaları gelmektedir. Çalışma odası tasarımı ise Mümkün mertebe açık veya tek tonlarda sade bir oda olmalıdır. Karmaşık bir oda dikkat dağınıklığınıza neden olabilir. Odanın benim fikrimce cam bölgesine konumlandıracağınız bir çalışma masası ve duvarın büyük bir kısmına oluşturacağınız kitaplık gözünüze sade ve estetik gelebilir Doğru konumlandırdığınız takdirde evrak dolabı minvalinde konumlandıracağınız bir dolap işinize yarayabilir. Bu oda için stor perde daha uygun olur diye düşünüyorum. Fon perde odanın havasına uymayacağı düşüncesindeyim. Tercihe bağlı olarak halı koymasanız da olabilme potansiyeline sahip bir alandır. Ancak bu odada buklet tarzı halılar kullanım açısından elverişlidir.

Oda Dekorasyon Tavsiyeleri

Sade Oda Dekorasyonu tavsiyeleri denince akla elbette genç odaları da gelmektedir. Öncelikle sade renkleri kullanarak bir dekorasyon modeli düşünecek olursak, odanızın boyunu da göz önünde bulundurarak ilk olarak yatağınızı iki kişilik yatak olarak seçmenizi öneririm. Gençlerin dinamik yapıları göz önüne alındığında yatak üzerinde izlenecek diziler, filmler ve yenecek birtakım gıdalar için tek kişilik yatak size her zaman yeterli gelmeyebilir. Elbette kendi konforunuzu da düşünmeniz gerekir. Çift kişilik yatağı seçerken aynı zamanda yatağın döşeğini kaliteli kullanmanız uyku ve konfor düzeyinizi arttıracaktır. Eğer gardırop fikrine ihtiyacı olan bir erkekse üç kapılı ve rafları olan bir gardırop yeterli olacaktır. Ancak burada belirtmem gereken bir huşu daha var. Bu da oda genişliği. Eğer odanıza ebatlından büyük eşyalar almaya kalkarsanız odanız oldukça hantal ve dolu görünecektir. Bu görüntü de iyi bir genç odası dizaynı olmayacaktır. Elbette bu büyük bir odayı çok az eşyayla döşemek için de geçerli. Bu durumda da boş ve sıradan görünmesi kaçınılmaz olacaktır. Dolap mevzusuna gelecek olursak genç kızlar için önerebileceğim minimum ebat 4 kapılı olacaktır. Fazla alınan gömlekler, kullanılmayan tişörtler, elbiseler, almış olduğunuz montlar ve ceketler için elbette geniş bir dolaba odanızda yer vermeniz gerekecek. Aksi takdirde baza altları ve kışlık hurçlar gibi her dönem tekrarlanan yorucu ve sıkıcı faaliyetlere dâhil olmak zorunda kalacaksınız. Dolabı alırken çekmece ve raf kısmı olmasına mutlaka özen gösterin. Çekmeceler ve raflar size kıyafet düzeni hakkında artı bir düzen kazandıracaktır Başucu komodinleri her zaman kullanılmayan, gereksiz bir işlevde olmaya devam edecekler. Ancak hiçbirimiz onları almaktan vazgeçemiyoruz anlaşılan. En azından ben o iki çekmeceyi hiçbir zaman gerekli bir şey için kullanmadım. Fakat vazgeçemediğimiz komodinleri de seçerken yukarıda söz ettiğim gibi çekmeceli, hantal bir eşya olarak değil de yalnızca üst tabanı bulunan bir lamba, telefon ve bir kitabın sığacağı genişlikte bir komodin tercih etmeniz, hem görünüş açısından hem de yer tasarrufu ve görünüş açısından da daha iyi olacaktır.

Oda dekorasyonu denince unutmamamız gereken unsurlar şunlardır;

1- Uygun oda boyutlarına bağlı olarak oda boyutuna göre eşya seçmek

2- Çok fazla renk karmaşası yaratmamak, renkli olacaksa bunu uyumlu tonlarla sağlamak

3- Mobilyada olduğu kadar halı ve perde seçimlerinde de dikkatli olmak. Çünkü tam bir dekorasyon yapamazsanız tasarımınız eksik veya kötü gözükecektir.

4- Salon/oturma odası, genç odası ve yatak odasında ağırlıklı olarak fon perde, mutfak ve çalışma odası gibi alanlarda stor perde kullanımını öneriyorum. Kullanıma bağlı olarak yatak odası için de stor perde uygun olabilir.

5- Odanızı yalnızca mobilyalarla değil dekorlarla da canlandırın.

About iga

Check Also

Villa Odası Dekorasyonu

İnsanlar benimsemiş oldukları stilleri, giyim kuşamlarına ve yaşadıkları alanlara yansıtırlar. Ev dekore ederken de benimsemiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.