Home / Oda Dekorasyonu / Minimalist Oda Dekorasyonu

Minimalist Oda Dekorasyonu

Sadeliği Sevenler, Büyük Dekorasyonları Hantallık Olarak Görenler İçin: Minimalist Oda Dekorasyonu Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Hayatın gittikçe karmaşıklaştığını mı düşünüyorsunuz? O zaman kendinize özel alanınızda, evinizde, bu duruma karşı bir duruş sergileyin! Böyle durumlarda bazen tek çare, minimalist oda dekorasyonudur!

Minimalist Oda Dekorasyonu Nedir?

“Minimalist oda nasıl olur?” sorusunun cevabı aslında bu akımın adında saklı. Az sayıda ve küçük şeylerin yeterli olduğunu ifade eden minimalizm akımı, dekorasyon dünyasında da benzer bir yansımaya sahip. Minimalist dekorasyon, basitçe tasarımda ve yaşam alanında sadeliği amaçlayan bir trend. Yani bu stili, “sadelik ve az eşya ile ev dekorasyonu trendi” olarak düşünebilirsiniz.

“Az eşya, çok huzur” fikrine sahip minimalist dekorasyon trendi, ferahlık hissinin oluşturduğu huzuru kendine amaç ediniyor. Evin içinde eşyaların dengeli yerleşimi, gereksiz tüm objelerden kurtulma ve bütünlük sağlamış bir ev tasarımı gibi aşamalarla minimalist dekorasyon; modern yaşamın karmaşasına karşısı sığınabileceğiniz bir alan sunuyor.

Ferahlığın Verdiği Huzur: Minimalist Oda Dekorasyonu Nasıl Uygulanır?

Minimalist oda dekorasyonu  hususunda fikir sahibi olduktan sonra kendi minimalist stilinizi oluşturabilirsiniz. Kalabalık ev dekorasyonundan sıkıldıysanız minimalist oda dekorasyonu fikirleri aradığınız yenilik olabilir.

Minimalist dekorasyonun ilk adımı, evdeki kullanmadığınız tüm gereksiz eşyalardan kurtulmak olmalıdır. Sizin için bir anlam ifade etmeyen ve işinize yaramayan tüm eşyaları kaldırın ve evinizde geniş boşluklar oluşturun. Çok fazla eşya birikmişse ve onlarla ne yapacağınızı bilemiyorsanız eşyanızı ihtiyacı olanlara verebilir ya da mobil uygulamalar yardımıyla bazılarını satabilirsiniz.

Minimalist dekorasyona başlarken ikinci yapmanız gereken şey ise kendinize en fazla iki ya da üç tondan oluşacak bir renk skalası belirlemek. Evin tüm dekorasyonunu, bu renkler etrafında şekillendirebilirsiniz. Böylece evinizin tüm odaları birbiriyle uyumlu bir görünüme sahip olabilir.

Evinizin Odalarında Minimalist Dokunuşlar

Oturma odaları ya da salonlar, günün büyük bir bölümünün geçirildiği ve misafirlerin ağırlandığı alanlardır. Minimalist dekorasyonu oturma odasına uygularken ön plana çıkartmamız gereken bölümler, oturma grupları ve aydınlatmalar olmalıdır.

Minimalist dekorasyon trendini oturma odasına uygularken tasarımların birbirleri ile bir bütünlük içinde olmasına da özen göstermelisiniz. Örneğin köşeli çizgilere sahip oturma grubunuz varsa aydınlatma sistemleri, TV ünitesi, kitaplık gibi eşyalarınız da köşeli tasarıma sahip olmalı. Oturma odanız daha kıvrımlı bir tasarıma sahipse diğer eşyaları da kıvrımlı hatlı seçmelisiniz. Oturma odasının olmazsa olmazı televizyon için, minimalist tasarımlara sahip televizyon ünite ve sehpalarının da oldukça önemli olduğunu hatırlatalım.

Mobilyaların yanı sıra seçtiğiniz dekoratif ürünlerde de sadelikten yana olmak şart! Örneğin duvar dekorasyonunu kalabalık gösterecek çok sayıda çerçeve yerine, alanda büyük bir tabloyu tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz biblo gibi ürünlerin ise keskin hatlara sahip olması bu dekorasyonu hayata geçirmek için oldukça uygun. Aynı zamanda rengârenk bitkilere yer vererek de salonunuzu doğal bir şekilde güzelleştirmeniz mümkün!

Yatak Odasında Minimalizm Etkisi

En güzel minimalist yatak odaları için Japon ev dekorasyonuna göz atabilirsiniz. Yaşam felsefeleri doğrultusunda hayatın her alanında minimalizmi uygulayan Japonların, geleneksel yatak odalarında sadece bir yer yatağı ve giysileri yerleştirmek için şifonyer ya da dolap bulunuyor.

Yatak odanızı minimal bir şekilde dekore etmek, uyku kaliteniz açısından da oldukça önemli. Çünkü kalabalık bir dekorasyon, alanı dağınık göstererek uyku kalitenizin düşmesine neden olabilir. Peki, iyi bir uyku için yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır?

Yatak odanızda minimalist bir dekorasyon uygulamak istiyorsanız klasik perdelerin yerine, sade tasarımlara sahip stor perdeleri tercih edebilirsiniz.

Yepyeni Bir Çehre: Minimalist Mutfaklar

Mutfaklarda birçok objenin bulunmasından daha doğal bir şey olamaz. Peki, minimalist dekorasyonlu mutfak nasıl olur? İlk kural, tezgah üzerindeki tüm araç gereçleri bir rafa kaldırmak olmalıdır. Mutfakta ne kadar az eşya görünürde olursa yakaladığınız minimal atmosfer de o kadar güçlü olur. Bu konuda, diğer alanlarda olduğu gibi mutfaklarda da düzenleyicilerden ve kutulardan yararlanabilirsiniz. Mutfak işlerinde beraber kullandığınız araç gereçler için ayrı kutular oluşturup bunları dolaplarda saklayabilirsiniz.

About iga

Check Also

Villa Odası Dekorasyonu

İnsanlar benimsemiş oldukları stilleri, giyim kuşamlarına ve yaşadıkları alanlara yansıtırlar. Ev dekore ederken de benimsemiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.