Home / Oda Dekorasyonu / Oda Dekorasyonu Önerileri

Oda Dekorasyonu Önerileri

Odamız, en özel alanımız olmak ile birlikte, tüm benliğimizle kendimiz olduğumuz en yalın alanlardan biridir. Günün stresinden uzaklaşıp kafanı topladığın, dinlendiğin, huzur bulduğun kişisel alanının dekorasyonunu kimi zaman değiştirmek isteyebilirsin. Yatak odası, genç odası, bebek odası dekorasyonu ile ilgili birkaç fikir ile odanda harikalar yaratabilirsin. Sen de ufak bir dokunuş ile sana ait olan ve içinde mutlu hissetmen gereken odanı daha huzurlu bir yaşam alanına çevirmek istiyorsan: Oda Dekorasyonu Önerileri!

Yatak Odaları İçin Dekorasyon Önerileri

Yatak odaları özel alanlarımızdır ve bütün günün yorgunluğunu atacağın ve dinleneceğin bu alana farklı, cesur ve canlı bir hava katmak istiyor isen kesinlikle bohem tarzını denemeni tavsiye ediyoruz. Bohem tarzı aynı zamanda romantik bir tarz olup sanatı, özgürlüğü ve rahatlığı beraberinde getirir. Bohem bolca renk ve desen içerir aynı zamanda farklı bir stil olan bohemi hayatına sokmak için yatak odaları harika bir başlangıç olacaktır. Peki, yatak odasında bohem ruhunu nasıl yansıtabilirsin?

Bohem Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak odalarında bohem tarzı yaratmak için odanın tüm atmosferini aynı havada yapmayı hedeflemelisin, aksi takdirde tamamlanmamış bir oda hissi verecektir. Yani bohem tarzı karar verildi ise tüm çizgiler ve detaylar o yönde olmalı. Bohem tarzını seçmemdeki amaç sıcak, samimi, romantik olması. Bolca renk, resim baskılı ev tekstil ürünleri, sanatsal objeler gibi detaylar bohem tarzın en çok dikkat çekenlerinden. Bohem tarzı yatak odanda kullanacağın mobilyalar için antikacıları gezebilir ayrıca aksesuarları da antikacılardan tamamlayabilirsin. Bu tarz daha çok hikayesi olan parçaları içine almakta yani seçim yaparken eski ve hatıraları olan eşyalardan bahsediyorum. Koronavirüs yüzünden artık eskisi gibi gezemesek de ikinci el ürünler satan internet sitelerinden harika parçalar bulabilirsin.

Abartıya son derece uygun olan bu stili kullanırken, renkler konusunda son derece cömert davranabilirsin. Canlı ve parlak renkler ve oyuklu mobilya ve uzun yatak başlıkları bu tarz yatak odası için çok uygun parçalardır.  Yatak odanı dekore ederken bolca sanatsal çalışmalara yer vermeni öneriyorum. Mesela eski kitaplar, müzik aletleri ve kutuları, vintage aksesuarlar, biblolar, eski fotoğraflar, cam aksesuarlar gibi ürünler ile yatak odanda etkileyici bir bohem havası yaratmak mümkün. Bununla birlikte yatak odalarında canlı bitkiler çok tercih edilmese de bohem tarzına uygun bir dekorasyon parçasıdır.

Yatak odanda kullanacağın perde, aydınlatma ve diğer tekstil ürünlerinde koyu renk mobilyalara zıtlık oluşturacak renklerde olan dantellere ve ince tüllere yer verebilirsin. Mesela yatağının üzerine bolca desenli, renkli ve dantelli yastığa yer verebilirsin. Aydınlatma için kristal şamdanlar, mumlar ve sarkıt avizeler bohem tarzının parçasıdır.

Genç Odası Dekorasyonu Önerileri

Zevkleri ve istekleri sürekli olarak değişen gençlerin odalarını düzenlerken dikkat edilmesi gereken unsurların başında renk seçimini doğru yapmak geliyor. Kendilerini odalarında iyi hissetmeleri, ders çalışırken konsantre olmaları ve rahat bir uyku uyumaları için renk seçimi oldukça önemli bir faktördür. Gençlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacakları odalarında kendilerini mutlu hissetmeleri için sevdikleri tema ve renkleri mutlaka göz önünde bulundurmalısın. Mesela mobilyaların büyük parçalarını düz açık renk yapıp kullanacakları aksesuarları ve tekstil ürünlerini renkli seçerek odaya hareket katmış olursun. Ancak bazen iki gencin aynı odayı paylaşması gerekebilir eğer öyle bir durum söz konusu ise özellikle renk seçimlerinde daha orta yollu davranmalısın. Sana vereceğim tavsiyeler ile her iki çocuğunun beğenisine sunacağın renk kombinleri ile uyumlu bir oda atmosferi yaratmak mümkün. Gelelim tavsiye renk kombinlerine….

Özellikle kız ve erkek çocuğun birlikte paylaşmaları gereken bir odayı dekore edeceksen, mavi ve altın renklerini birlikte kullanmak harika bir fikir olacak. Bu iki rengi birlikte kullandığın zaman yumuşak geçişler sağlayabilirsin.

Genç odaları için lacivert ve yeşil harika ikili olacaktır. Ama küçük bir oda ise o zaman, lacivert rengi biraz daha az kullanmanı tavsiye ederim böylelikle aydınlık daha fazla olur.

Gri tonları gençlere göre en uygun renk olmakla birlikte yanına birde kırmızı tonlarında kullanacağın tekstil ürünleri eklersen son derece şık bir dekorasyon yapabilirsin.

Eğer genç odasında kahve mobilyalar kullanmayı düşünüyorsan mutlaka turuncunun enerjisiyle kırman gerekmekte. Duvar aksesuarlarında tekstil ürünlerinde turuncu rengi katman genç odasına kesinlikle enerjik bir hava verecektir.

Daha çok genç kız odaları için tercih edilen ve çok ta yakışan şeftali ve altın rengini birlikte kullanabilirsin. Örneğin duvarlarda açık rengin üzerine altın renginde puantiyeler, yatak örtüsünü ve birkaç aksesuarı şeftali rengi kullanabilirsin.

Eğer modern bir genç odası dekorasyonu düşünüyorsan grinin her ortama uyumu tam sana göre. Gri duvarların arasında parlak yeşil aksesuarlar, perde, örtü gibi eşyalar ile son derece modern bir genç odası yaratabilirsin.

Genç odaları için renk seçimi yaparken mavi ve sarıyı da düşünebilirsin. Ama bu iki tonun en açık tonlarını seçerek ferah ve aydınlık bir genç odası dekore etmen mümkün.

Genç odalarında sofistike ve çarpıcı dekorasyon arayanların tercihleri arasında lacivert ve pembenin uyumunu yakalayabilir aynı zamanda sıcak bir dekorasyon oluşturabilirsin.

Aynı zamanda pembe rengi turkuaz ile birleştirerek te özellikle cesur kızlar için harika renk kombini ile odalar dekore edebilirsin.

Genelde erkek genç odaları için kullanılan mavi rengin yumuşaklığını ve huzur verici atmosferini turuncunun enerjisiyle birleştirerek muhteşem ve enerjik genç odaları için harika bir dekorasyon fikri.

Siyah ve beyaz her zaman her ortamda şıklığın ve zarafetin simgeleri olmuşlardır. Ancak genç odalarında bu iki rengin yanında birde yeşili eklerseniz harika bir oda ortaya çıkarmış olursunuz. Erkek gençler için sevdikleri enstrümanlar ve çalışma masaları belki birde oyun konsolu ile tamamlayacağınız oda dekorasyonunda erkek genç odasının dekorasyonunu bu şekilde tamamlayabilirsin.  Genç Kız odalarında makyaj masaları, çalışma masaları ve süslü yatak başlıkları ile tamamlayacağın odaya duvarlara asılabilecek odanın atmosferine uygun tablo ve çerçeveler ile hem şık hem düzenli ve işlevselliği yüksek br oda tasarlayabilirsin.

Bebek Odası Dekorasyonu Önerileri

Bir bebek yeni bir hayat demek ve bebek odası tasarlamak diğer odaları tasarlamaktan biraz daha zahmetli ve düşündürücü olabilir. Sonuçta genç odalarını tasarlarken  çocuklarınızın fikirleri doğrultusunda hazırlıyorsunuz ancak bebek odaları için hem daha sade hem de işlevselliği çok olan mobilyaları tercih etmek doğrusu olacaktır. Bunun yanında duvar süslemeleri, beşikleri, perdeleri ve anne babalar için dinlenme koltuklarına kadar seçimlerin doğru yapılması gerekir. İster kız olsun ister erkek, bebek odası evin en güzel, en cıvıl cıvıl odasıdır. Eğer klasik odalardan yanaysan o zaman kız bebeğe pembe erkek bebeğe ise mavi renk tonlarını kullanacaksın ama şunu söylemem gerekir ki renkler de bile kız erkek ayrımı kalmadı bu yüzden bebeğinin huzur içinde dinleneceği ve uyuyacağı açık mavi, yeşil, beyaz tonlarında bir duvar boyası çok daha iyi olacaktır. Bunun yanında loş ışıklandırmaları çok fazla tüylü olmayan halılar ve ev tekstil ürünleri tercih etmeni öneririm. Çok tüylü eşyalar daha fazla toz çektiğinden dolayı bebeğinde alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Gereğinden fazla eşya ile doldurmamaya özen göstermelisin. Beşiğinin üzerine koyacağın renkli ve sesli dönenceler ve duvarına asacağın birkaç renkli ve çocuklar için tablolar ile duvarları renklendirmen yeterli olacaktır. Bebeğinin kısa bir süre sonra büyüyeceğini hesaba katarak geniş zaman diliminde kullanılabilecek modüler yani hareketli mobilyalardan tercih edebilirsin.

About iga

Check Also

Villa Odası Dekorasyonu

İnsanlar benimsemiş oldukları stilleri, giyim kuşamlarına ve yaşadıkları alanlara yansıtırlar. Ev dekore ederken de benimsemiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.