Home / Oda Dekorasyonu / Rustik Oda Dekorasyonu

Rustik Oda Dekorasyonu

Odanıza farklılık katmak, alışılmışın dışında modern bir odaya sahip olmak isteyenler için: Rustik Oda Dekorasyonu! Son zamanların en popüler stillerinden biri olan rustik dekorasyon stili, doğal ve ahşap detaylar ile odanızın görünümünü bambaşka bir hale getiriyor.

Tabiat ile içli dışlı olan bir hayat tarzını evinize içerisine taşımak ve evinizin her köşesinde doğal izlerle karşılaşmak isterseniz başka dekorasyon stili aramanıza gerek yok. Rustik oda dekorasyonu yapılırken, eski zamanları anımsatan nostaljik ögeleri günümüzün modernliğine uyarlayabilmek çok önemlidir. Bu dekorasyon tarzı, sözü edilen uyum konusunda en başarılı modeldir.

Odanızın içinde konumlandıracağınız masa, sandalye, yatak vb. tüm ürünler, ahşaptan yapılmış, doğallığı yansıtan ürünler olmalıdır. Arzu ederseniz yatağınızı modern olanlardan seçip diğer ürünlerle uyum içinde olacak şekilde düzenleyerek de aynı uyumu yakalayabilirsiniz. Tabii ki yalnızca masalar, sandalyeler, yatak değil; odanın içerisinde kullanacağınız perde ve halıların da doğal bir görünüme sahip olması, saydığımız diğer ürünlerle bütünlük içerisinde olması gerekmektedir. Odanızın zemininde seramikleri ve doğal taş döşemelerini kullanarak daha fazla tabiat etkisi yaratabilirsiniz. Bunların yanı sıra doğal desenli vazolar, duvar süsleri ve heykeller de kullanabilirsiniz.

Rustik Oda Dekorasyonu Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Rustik oda dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususları genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Genellikle ahşap desenlerin yanı sıra kahverengi tonları kullanılır ancak tamamen koyu renkler kullanmanız, odayı kasvetli ve boğucu bir hale getirecektir. Bu nedenle açık tonlu renklere de mutlaka yer vermelisiniz. Perde ve halılarda tercihinizi açık tonlardan yana kullanabilirsiniz. Öte yandan perdenin güneş ışığını engellemeyecek bir model olması da önem arz etmektedir.
  • Odanın dekorasyonunda rustik tarzda bir görünüm elde edebilmek için mobilya tercihinde bulunurken ceviz, akçaağaç, meşe ve kiraz gibi ağaçları kullanabilirsiniz.
  • Her ne kadar bahsettiğimiz dekoratif ürünler ile göz kamaştırıcı etkiler ortaya çıkarsak da canlı çiçeklerin olmadığı bir ortamda doğallıktan söz edilemez. Odanızın tarzına uygun düşecek şekilde birbirinden renkli canlı çiçekleri odanıza yerleştirebilirsiniz. “Canlı” sıfatını taşımaya devam edebilmesi için de sulamayı ihmal etmeyin tabii!
  • Eğer imkanınız varsa odanızın içinde yer alacak bir şömine; rustik tarzın belki de en önemli destekleyicisidir.
  • Masa ve sandalyelerin üzerine hasır örtü ve minderler koymanız rustik etkiyi arttıracaktır.

About iga

Check Also

Villa Odası Dekorasyonu

İnsanlar benimsemiş oldukları stilleri, giyim kuşamlarına ve yaşadıkları alanlara yansıtırlar. Ev dekore ederken de benimsemiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.