Home / Oda Dekorasyonu / Köy Oda Dekorasyonu

Köy Oda Dekorasyonu

Köy oda dekorasyonunu nasıl yapacağını merak edenler ve bu konuda öneri arayanlar için bu yazı biçilmiş kaftan! Modern hayatın getirdiği yenilikler ve modern ev dekorasyonları eskiye özlem duymamıza neden oluyor. Zaman zaman köy evlerinin o sıcak ve samimi dokusunu evlerimizde hissetmek istediğimiz oluyor veya kısa bir kaçış için bir köy evi dekor ederek burada vakit geçirmek herkesin hiç kuşkusuz hayalidir. Son yıllarda da eskiye dönüş isteği, köy hayatına yönelme popüler bir hal almış durumda. İnsanlar şehir yaşamının stres ve boğuculuğundan adeta kaçmak için köy evlerine yönelmeye başlamıştır.

Köy Odası İçin Mobilya Tercihi

Köy oda dekorasyonu için mobilya tercihi en önemli aşamalardan biridir. Metrekare olarak küçük olan köy odalarını çok fazla eşyaya boğmadan ferah bir ortam yaratılmalıdır. Doğal bir çevre içerisinde yer alan bu evlerin dekorasyonu da çevre ile uyum içerisinde olmalıdır. Çok modern eşyalar kullanmak köy evlerinin özelliğini kaybetmesine sebep olabilir.

Köy odalarında genellikle eskitme mobilyalar daha uygun bir tercih olmakta. Günümüzde vintage ve retro olarak isimlendirilen bu mobilyalara eski bir görünüm kazandırılmıştır. Mobilyalarda koyu ve keskin renk tonları köy evlerinin olmazsa olmazı durumundadır. Retro ve vintage mobilyalarda günümüz modern eşyalarına ve eskinin ağır mobilyalarına uyum söz konusudur. Bu şekilde modern bir köy evi elde etmeniz mümkün olabilmektedir.

Köy oda dekorasyonu konusunda doğru seçimlerde bulunmak için öncelikle evinizde hangi odayı köy odası haline getireceğinize karar vermelisiniz. Genellikle köy evlerine hakim olan renkler kahve, kırmızı, koyu yeşil ve turuncu renk tonlarıdır. Bu renklerin birini ya da birkaçını köy odası dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Yerler için halı yerine kilim tercih etmek daha hoş bir görünüm kazandıracaktır. Kilimin otantik veya etnik desenli olması köy odasına istediğiniz havayı katacaktır.

Köy evlerinde perde tercihi çok önemlidir. Günümüzde kullanılan modern perdeler oda içerisinde sağlamış olduğunuz köy odası görünümünü tamamen etkileyebilir. Bu noktada daha sade ve gösterişsiz, soft renk tonlarından oluşan perdeler kullanmak daha doğru olacaktır. Köy odası söz konusu olduğunda akla mutlaka soba gelir. Odanın bir köşesine kesinlikle bir soba yerleştirmenizi öneririz.

Bahçeli bir köy evine sahipseniz bahçede, bir veranda ile oturulacak alan oluşturulabilir. Ahşap bir masa ve sandalye köy evi dekorasyonunu tamamlayacak mobilya tercihlerindendir. Bahçeye çim, çiçekler ve fidan ekerek bahçe düzeni sağlanabilir. Bahçe içerisinde oturma ve yürüme alanları doğal taşlar ile kaplandığında da ortaya şık bir görünüm çıkacaktır.

Modern Köy Evleri

Modern köy evleri şehir yaşamından uzak ancak konforlu bir alanda yaşamak isteyenlerin tercih ettiği evlerdir. Modern köy evlerinin dekor aşamasında klasik köy evlerinde kullanılan mobilyalardan ziyade daha modern eşyalar tercih edilir. Örneğin; deri koltuklar ve daha modern kilim veya halı tercih edilir. Soba yerine cam kaplama şömine, modern köy odaları için daha uygun bir seçimdir. Modern köy evlerinin zemininde ahşap yerine granit taşlardan faydalanılabilir.

Köy Odası Aksesuarları

Köy odası aksesuarları, odanın dekorasyonunu tamamlayacak olan detaylardır. Oda içinde kullanılacak mobilya, kilim ve perdeye karar verdikten sonra sıra duvarlarda ve mobilya üzerinde kullanılacak aksesuarlara gelir. Köy odalarında ilk akla gelen aksesuarlardan biri hiç şüphesiz ki gaz lambasıdır. Bunun yanı sıra nostaljik bir görünüme sahip radyo veya bir gramofon ile köy odasına romantik bir hava katabilirsiniz.

Odanın duvarlarını ailenizin siyah beyaz fotoğrafları ile donatabilirsiniz. Duvara yerleştireceğiniz eski bir kilim veya eski bir elek, ortama otantik bir hava katılabilir. Ayrıca hayvan figürlü biblo çeşitleri ile de oda renk katılabilir. Oda içerisinde çiçeklere de yer vererek odanın canlılığını arttırabilirsiniz.

About iga

Check Also

Villa Odası Dekorasyonu

İnsanlar benimsemiş oldukları stilleri, giyim kuşamlarına ve yaşadıkları alanlara yansıtırlar. Ev dekore ederken de benimsemiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.