Home / Oda Dekorasyonu / Dikdörtgen Oda Nasıl Dekore Edilir

Dikdörtgen Oda Nasıl Dekore Edilir

Dekorasyon söz konusu olduğunda evin her bölümü önemlidir ancak çoğu zaman odalarımız, özellikle de oturma odalarımız bizim için ayrı bir öneme sahiptir. Özellikle kare şeklinde bir odaya sahip değilseniz dekorasyona ayrı bir dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda, dikdörtgen şeklinde bir odaya sahip olanlar için bazı önerilerde bulunacağız: Dikdörtgen Oda Nasıl Dekore Edilir! Dikdörtgen oda dekorasyonu yapılırken odanın tipine ve şekline göre yol izlenmelidir. Bu sebeple dar oda dekorasyonu yapmak istiyorsanız bu durumda bazı önemli hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Dikdörtgen oda dekorasyonu yaparken çok yönlü düşünmek gerekiyor. Bu sebeple dikdörtgen oda dekorasyonunda eşyaları seçerken büyük olandan ziyade daha uzun olanlardan yana tercihte bulunmak gerekir.

Dar odaların en büyük problemi, eşyaların konulduktan sonra kalabalık bir görüntü oluşturmasını sağlamasıdır. Bu sebeple yığıntı bir görüntü oluşturmaktan ziyade daha az eşyalarla dekorasyonu tamamlamak gerekir.

Dikdörtgen Oda Dekorasyonu

Dar odalar genellikle küçük evlerde bulunur. Bu sebeple bu tip evlerin odaları da daha küçüktür. Dikdörtgen şeklindeki odalara dekorasyon yapılırken mutlaka salonun mimari yapısına göre hareket edilmesi gerekir. Oturma grubu tercih edilirken duvarın rengine uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Boğucu renkler mobilyayı boğacağı gibi, odanın içinde sıkıcı ve somurtkan bir görünüme neden olacaktır.

Dikdörtgen Odalarda Aksesuar Tercihi

Dikdörtgen odalarda aksesuar tercihi yaparken de dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü büyük ve geniş aksesuarlar yerine daha minimal olanları tercih etmenizde fayda vardır.

Dikdörtgen odalarda zikzak hareket etmek odanın dekorasyonunun göze nahoş gelmesine sebep olacaktır. Mobilyaların ve insanların birbiriyle iletişiminin kopuk olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun için eşyalar kadar, eşyaların yerleştirilme şekillerine de dikkat etmek gerekiyor.

Dikdörtgen şeklindeki mobilyaları döşerken genellikle eşyaların duvara yaslanması sağlanır ama bu yapılmış olan önemli hatalardan biridir. Yaşam alanlarını kalabalık göstermemek amacıyla eşyaların duvara yaslanması estetik olarak çirkin bir görüntünün oluşmasına neden olur ve bu da istediğiniz dekorasyona ulaşmanıza engel olacaktır.

İyi bir dekorasyon demek, illa çok para harcayacağınız anlamına gelmiyor. Dikdörtgen oda dekorasyonunda az bir maliyet ile kolay ama gösterişli bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Dikdörtgen Oda Dekorasyonunda Eşya Tercihi

Dikdörtgen şeklindeki odaları dekore ederken eşya seçiminde köşesiz olanları tercih etmeniz gerekir. Böylece odanın içinde ferah bir görüntü elde etmiş ve yumuşak geçişler yapmış olursunuz. Köşesiz, oval ve yuvarlak eşya modelleri bu tip odalar için epey önem arz etmektedir.

About iga

Check Also

Villa Odası Dekorasyonu

İnsanlar benimsemiş oldukları stilleri, giyim kuşamlarına ve yaşadıkları alanlara yansıtırlar. Ev dekore ederken de benimsemiş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.