Home / Oda Dekorasyonu / Bebek Odası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Bebek Odası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Bebeğinizi beklerken ne de çok hazırlık yaptınız, öyle değil mi? Bebek alışverişi, doğum planları, isim arayışları… Hepsi anne baba olmanın heyecanlı taraflarından biri… Bu hazırlık süreci keyif verici olduğu kadar aynı zamanda önemli de! Çünkü pek çok tercihiniz, bebeğinizin sağlığı ve konforu ile siz ebeveynlerin yaşam düzenini etkiliyor. Bunlardan birisi de bebek odası tercihidir. Çünkü oda yerleşiminden mobilya türüne, ihtiyaçlardan renklere dek pek çok kriter, bebeğiniz üzerinde etkili. Bu yazımızda, bebeğinizin odasına karar verme aşamasında size yardımcı olmayı amaçlıyoruz: Bebek Odası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sağlıklı Bebek Odası Takımı Seçin

Minik bebeğinizin bağışıklık sistemi, yani vücudunun savunma mekanizması zamanla gelişim gösterecektir. Bu sebeple onun narin vücudunu dış etkenlere karşı korumanız oldukça önemli. Organik pamuktan yapılan bebek kıyafeti gibi giyime dair sağlıklı tercihler epey yaygın. Bebek odası takımı satın alırken de yine organik olma kriterini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Organik bebek odasının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Sunta, kontrplak, MDF gibi bazı malzemeler formaldehit diye adlandırılan kanserojen bir madde içerebiliyor. Bu madde ortama zaman içerisinde salınarak sağlığı olumsuz etkileyebiliyor. Masif ahşap bebek mobilyası tercih ederek bu riski ortadan kaldırmanız mümkündür.
  • Bebek sağlığına etki edebilecek bir diğer toksik madde ise VOC olarak adlandırılan uçucu organik bileşikler. İsminden de anlaşılacağı gibi bu kimyasallar uçucu özellikleriyle havaya karışıyor. Genellikle mobilya boyası veya yapıştırıcısında bulunuyor. Ham ahşap bebek mobilyası alabilir veya satın alacağınız mobilyanın boya ve yapıştırıcı özelliklerini öğrenebilirsiniz.
  • Yastık dolgusu, koltuk dolgusu gibi bazı malzemelerde alev geciktirici özelliğe sahip maddeler kullanılabiliyor. Bu maddeler de zaman geçtikçe ortama zararlı kimyasallar yayabiliyor. Bu sebeple organik pamuk içerikli dolguya sahip mobilyalar almanızda fayda var.

Gerekli Mobilyalara Karar Verin

Belki de bir süre sizinle aynı odanın içinde uyuyacağı için bebek odasının gerekli olup olmadığını merak etmiş olabilirsiniz. Evet, hem bebeğinizin gelişimi hem de sizin rahatınız için bebek odası hazırlamanız gerekiyor. Çünkü bebeğinizin bir yetişkine kıyasla neredeyse çok daha fazla kıyafeti ve bakım malzemesi olacak. Hele ki kış bebeğiyse astronot, hırka gibi kalın eşyalar da almanız gerekecek.

Bu eşya yoğunluğu hem yatak odanızda karışıklığa sebep  olabilir hem de bebeğinizin her an değişen ihtiyaçlarını karşılamanız güçleşir. Ayrıca bebeğinizin gündüz zaman geçireceği bir odasının bulunması, onun sizin yanınızdan daha uyumlu bir şekilde ayrılmasına yardımcı olur fakat elbette tüm bunlar genç odası gibi büyük bir bebek odası hazırlamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Bebek odaları için olmazsa olmaz mobilyalar genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Bebek Dolabı
  • Beşikler
  • Sallanan Sandalye

Siz de bu yazıdaki önerilere dikkat ederek bebeğinizin sağlığı ve konforu için uygun odaya karar verebilirsiniz. Daha fazla öneri için sitedeki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

About iga

Check Also

Sade ve Şık Oda Dekorasyonu

Sade ve Şık Oda Dekorasyonu, nasıl yapılacağı birçok kişi tarafından merak edilen dekorasyon modelleri arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.