Home / Oda Dekorasyonu / L Salon Dekorasyonu

L Salon Dekorasyonu

L Salon Dekorasyonu, düzenlenmesi oldukça zor olan L şeklinde salona sahip kişiler için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu şekildeki salonlara eşya yerleştirmek ve ahenkli bir tarz yaratmak pek çok kişi için sıkıntılı bir sürece dönüşebilir. Peki, L şeklindeki bir salon nasıl dekore edilir? Dönüşlü salonlara hangi eşya ve araçlar yerleştirilmelidir?

Böylesine zorlu salonları nasıl düzenleyeceğimize ve minik ipuçlarıyla nasıl harika bir tarz oluşturabileceğimize bir göz atmak istiyoruz. İşte L salon dekor fikirleri ve dikkat etmemiz gereken bazı hususlar…

L Salonlar Nasıl Dekore Edilir

L şeklindeki salonlar her ne kadar dekoratif açıdan zorlayıcı olsa da, en güzel salon modellerinden biridir. Doğru eşyalar tercih edildiğinde derin bir görünüme sahip bir salon görüntüsü yakalamak mümkündür. Böyle odalarda koltuk tercihi derli toplu bir görüntü elde etmek için dikkat edilecek ilk konulardan biridir. Köşeli koltuklar duvar ve pencere bölümüne göre ölçülür ve köşeleri birleştirecek şekilde kullanılmaları mümkündür.

L salon dekor fikirleri biraz da odanın boyutuna göre değişiklik gösterecektir. Küçük L salonlarda fazla eşya kullanmak yerine, daha minimal bir görüntü yakalamak ve mümkünse 1-2 tablodan veya panodan fazlasını tercih etmemek gerekir. Özellikle küçük odalar için ağırlıkla aydınlık renkler tercih etmek ve araya canlı ya da koyu renklerle zıtlık yaratmak oldukça şık durabilir. Halılar ise büyüklüğe göre iki ya da üç parça kullanılabilir.

Minimal Eşyalarla İki Farklı Oturma Alanı

L salonlara göre eşyalar tercih etmek için önce oturma düzenini oluşturmanız gerekir. L odanın büyük bölümü konuklarınız ve sizin için oturma ve TV izleme alanı olarak sehpayla, köşeli koltuklarla düzenlenebilir. Küçük alan ise yine küçük bir masayla ve sandalyelerle yemek yeme alanına dönüştürülebilir.

Eğer yemek alanını daha keskin olarak bu alandan ayırmak isterseniz yemek alanına duvar aynasını veya konsolunuzu, aynayla birlikte koyabilirsiniz. Bu sayede aynı oda içinde daha derin bir görüntü oluşturan iki farklı odaya sahip olursunuz. Mümkünse yemek masasına sarkan mini avizeler yerleştirerek bu alanı aydınlatabilirsiniz.

L Salon İçin Halı Tercihi

Aydınlık dekore edilmiş ya da boyanmış odalar için koyu renk veya canlı renkli halılar bir bütün oluşturabilir. Küçük L şeklindeki odalarda halıların çok büyük olmaması odayı daha büyük gösterecektir. Eğer odayı oturma ve yemek bölümü olarak ikiye ayırdıysanız farklı halılarla da bu ayrımı vurgulamanız mümkün fakat sade ve aynı tip halılar da işinizi görecektir.

L Salon İçin Çalışma Masası

Bazı kişiler salon ile yemek alanını bir arada kullanmayı tercih etmeyebilir. Eğer mutfağınız yeterliyse küçük bir bölümünü farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Buraya bir ya da iki adet dinlenme koltuğu koyabilir, isterseniz müzik setinizi bu alana kurabilir veya bir çalışma masası oluşturabilirsiniz. Duvara monte edilmiş kitaplıklar da size yerden tasarruf ettirecektir. Minimal bir çalışma masası ve loş bir aydınlatma da L salonların dar alanları için bir başka çözüm yolu olabilir.

L Salon İçin Aydınlatma

L şeklindeki salon dekor fikirleri arasında belki de en önemli kısım doğru aydınlatmadır fakat aydınlatma sizin dekor anlayışınızla ilgilidir. Uyumlu duvar lambaları, yer kaplamayan abajurlar ya da sarkan avizeler böyle salonlarda ahenkli bir şekilde kullanılabilir. Eğer salonunuz az ışık alıyorsa daha ince güneşlik ve fazla işlemesi olmayan tüller sizlere doğal ışık sunacaktır. L bölümleri ayrı ayrı kullanacaksanız her iki tarafa birbirinden farklı türde aydınlatmalar yapabilirsiniz.

About iga

Check Also

Sade ve Şık Oda Dekorasyonu

Sade ve Şık Oda Dekorasyonu, nasıl yapılacağı birçok kişi tarafından merak edilen dekorasyon modelleri arasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.